Pohádka o jednom lánu a plánu

Byla nebyla jedna malá vesnice na okraji města, kde byl kus lánu na kterém si rodáci nemohli nic postavit. Z jakého důvodu přesně nevíme, ale aktivní zastupitelstvo vesničky se rozhodlo rodákům pomoci a udělat vše proto, aby si mohli na svém pozemku postavit vysněné domečky nebo prostě část z nich prodat a získat penízky. Rozhodlo se a schválilo, že se vytvoří Regulační plán, který ctí veškeré zákony země a vyřeší svízelnou situaci.

I nelenilo se a bylo vše zadáno k řešení. Paní architektka vykonala skvělou práci, namalovala cestičky, domečky a parky. Prostě paráda.
Trošku problémem bylo, že prostor neměl jen jednoho majitele. Bylo jich na dva tucty a nikdo jim o tom co se chytá moc neřekl.

Avšak moudrý starosta svolal všechny majitele na schůzku, společně s místostarostou jim vše vysvětlili a pokud byla nějaká připomínka či jiná představa, vše bylo pečlivě zapsáno. Každý poté spokojeně odešel domů. Starosta připomínky nechal zapracovat architektce a finální plán mohl být zastupitelstvem schválen. Všichni měli velkou radost a těšili se jak vše bude hezky pokračovat.

Jak pokračovala pohádka dále?

Obec udělala důležitý první krok a zaplatila zpracování plánu. Nebyla to zrovna levná záležitost, možná sto, možná dvě stě  tisíc, ale hlavní přece je, že se občanům vyhovělo.
Teď byla řada na majitelích pozemků. Protože se všichni znali a měli se rádi, velmi brzy vytvořili Občanské sdružení a všechny pozemky vložili do sdružení. Tím vznikl jeden velký prostor a každý v něm měl podíl podle m2. Nevadilo, že majitelé neměli žádné zkušenosti jak zajistit potřebné papíry, postavit sítě nebo nabídnout prodej pozemků. Domluvili si na to šikovného profíka, který jim vše zajistil, včetně počátečního úvěru na začátek i přípravy mega úvěru na sítě a cesty. Přeci jenom se jednalo o projekt za několik desítek milionů a nic se nesmí nechat náhodě.

Lokalita to byla věru krásná, takže se hned našlo mnoho nových zájemců o pozemek, a to i z blízkého města. Protože se penízky kupily, mohlo se začít stavět. Nejdříve z jedné strany, pak z druhé. Vše klapalo naprosto bezproblémově a během pár let vniklo na padesát nových domečků. Peníze, za které se prodaly pozemky byly spravedlivě rozdělovány, náklady byly pečlivě počítány. Nakonec ještě pár zlaťáků zbylo a i ty byly rozděleny.

A jak to dopadlo? Jestli neumřeli, tak tam nejspíše žijí až dodnes.

 

Nevěříte pohádkám? Přijďte do Syrovic!

You may also like...