Rozhledna AKÁTOVÁ VĚŽ u Židlochovic

Jihovýchodně od Syrovic, nad městečkem Židlochovice, na kopci Výhon se tyčí zajímavá stavba, která je viditelná i ze Syrovic. Jedná se o rozhlednu Akátová věž, která byla otevřena 1. srpna 2009. Rozhledna je volně přístupná a její provoz je celoroční. Nabízí možnost krásného a pohodového výletu nedaleko od Syrovic.

Přistup na rozhlednu Akátová věž je pouze pěšky a jsou možné dvě cesty. Jedna vede ze Židlochovic a druhá z Bučiny, na turistické mapě je cesta značená zeleně, GPS souřadnice: Loc: N 49°2.50988′, E 16°38.34275′ (mapy.cz). Pokud přijedete autem do Židlochovic, ideální je zaparkovat v okolí náměstí Míru a poté se dát pěšky kolem zvonice po zelené trase do kopce.

Projekt rozhledny Akátová věž byl převážně financován z fondu Evropské unie a jak název říká, byla postavena z akátového dřeva. V roce 2009 byl projekt Výhon, turistický okruh s rozhlednou oceněn titulem nejlepší investice roku – TOPINVEST 2009.

Z rozhledny je krásný výhled po okolí, na Židlochovice, Rajhrad, Vojkovice nebo Brno a jeho okolí. Na druhé straně je rozhled na Pálavu či Novomlýnské nádrže. Při výjimečné viditelnosti je možné vidět obrysy Apl.

Technické údaje

  • Celková výška rozhledny: 17,7 m
  • Vyhlídková plošina: 14,5 m
  • Nadmořská výška turistického areálu: 355 m. n. m
  • Nadmořská výška vyhlídkové plošiny: 369,5 m
  • Počet schodů: 76 (z toho 3 betonové, 61 dřevěných 12 kovových)

 

rozhledna Akátová věž

You may also like...